O firmie Rehabilitacja Rozwój zawodowy Stosowane metody terapeutyczne Co to jest osteopatia? Wskazania do osteopatii Klauzula Informacyjna

Często zadawane pytania

 • Czy osteopatia jest bezpieczna?

  Tak jest bezpieczna. Zanim zaczynam pracę z pacjentem zbieram dokładny wywiad, przeprowadzam badanie, analizuje badania, które przyniósł pacjent. Te informacje mówią o tym jakich technik mogę użyć, do jakich mam wskazania, a do jakich nie. Jeżeli jest coś co niepokoi mnie w stanie zdrowia pacjenta, proszę o kontakt z poleconym specjalistą lub lekarzem pierwszego kontaktu w celu doprecyzowania stanu zdrowia pacjenta, przez wykonanie badań laboratoryjnych lub diagnostyki obrazowej.

 • Czy zabiegi są bolesne?

  I tak i nie... Bolą tkanki, które są nadmiernie pobudzone lub nadmiernie napięte. Jest to stan tkanki, z którym pacjent przychodzi na terapię. Tkanka zdrowa, napięta fizjologicznie nie boli. Musimy rozładować napięcie w tkankach, niezależnie czy to jest mięsień, staw, czy powieź itp. Na samym początku techniki mogą sprawiać lekki ból, ale bardzo szybko on mija, przez zastosowanie technik tonizujących. Wszystkie techniki są wykonywane za zgodą pacjenta i po wcześniejszym poinformowaniu o tym jak to będzie wyglądało. Wiec jeśli pacjent nie życzy sobie jakiejś techniki z jakiegoś powodu to zastępujemy ją inną techniką.

 • Jak często stosować osteopatię?

  Osteopatia, ma pomagać w usuwaniu barier w naszym ciele, które powodują jego gorsze funkcjonowanie. Jeżeli ktoś, jest przeciążony pracą po 12 godzin na dobę, pracuje w stresie, w niewygodnych pozycjach itp., z pewnością będzie potrzebował częstszej pomocy. Jeśli ktoś zachowuje higieniczny tryb życia, czyli po pracy uprawia jakiś sport, relaksuje się, chodzi na spacery, ma czas na odprężenie się , to nie musi często korzystać z pomocy osteopaty. Osobiście, zalecam pacjentom, po wyleczeniu dysfunkcji, by pokazywali się raz na pół roku na wizytę w celu sprawdzenia. Jeśli nie pojawią się jakieś dysfunkcje, ograniczenie zakresu ruchu, napięcia, bóle, zapraszam pacjenta za pół roku ponownie. Uważam, że lepiej zapobiegać niż leczyć kogoś w ostrym bólu, co często ma miejsce.

 • Kiedy powinniśmy zgłaszać sie do osteopaty?

  Jeśli pacjent czuje się napięty, zmęczony, ma mniejszą amplitudę ruchu wolnego od bólu lub jakość tego ruchu nie jest jak kiedyś, powinien już pomyśleć o wizycie. Większość wskazań znajdziecie Państwo w podstronie wskazania do osteopatii. Jeśli macie Państwo jakieś dodatkowe pytania, polecam kontakt telefoniczny.

 • Czy osteopatia pomaga w stanie ostego bólu?

  Osteopatia zajmuje się takimi stanami. Po to pacjent przychodzi do osteopaty, by manualnie zapoczątkował wyzwolenie kaskady reakcji fizjologicznych, które spowodują zmniejszenie bólu z zabiegu na zabieg, do jego całkowitego zaniknięcia. Przywracając stan fizjologiczny tkanek, pozbywamy się bólu. Jeśli pacjent siedzi w domu, bierze leki i czeka, że ból przejdzie, wtedy w ciele pojawiają się liczne kompensacje, które powodują wydłużenie powrotu do zdrowia. Ból jest alarmem w naszym ciele, informującym nas o tym, że dzieje się coś złego. Pojawiają się wtedy uszkodzenia struktur (tkanek). Po jakimś czasie dowiadujemy się, że mamy zwapnienia, zrosty po stanach zapalnych, zwyrodnienia, zmiany przeciążeniowe, itp. Jeżeli jakaś tkanka jest tylko napięta to da się tą sytuację odwrócić w 100%. Zniszczonej struktury najczęściej nie można już odnowić. Lepiej wiec unikać sytuacji, gdzie chodzimy z bólem tygodniami lub miesiącami.

 • Czy osteopata może pomóc niemowlakowi?

  Mało rodziców wie, że za pomocą osteopatii można szybko i skutecznie ( w kilka zabiegów ) usprawniać dzieci z urazami okołoporodowymi, zaburzeniami napięcia mięśniowego, kolkami jelitowymi, ulewaniami i innymi problemami wieku noworodkowego. Terapia taka jest b delikatna. Polega na usuwaniu barier funkcjonalnych, uniemożliwiających normalny rozwój dziecka, przez pracę na strukturach anatomicznych. Z zabiegu na zabieg widać poprawę w stanie funkcjonalnym małego pacjenta. Zupełnie normalnym i logicznym jest, jeśli nie pomożemy małemu dziecku w rozwoju, to, albo będzie rozwijało sie gorzej, albo spowoduje to dalsze następstwa skutkujące problemami w późniejszym wieku... Lepiej poświecić pare wizyt na uregulowanie organizmu, niż leczyć w wieku 10-15 lat np. skolioze przez długi czas...

Rwa kulszowa - informacje dla pacjenta

18-01-2014 19:27

    Mianem rwy kulszowej (ischialgia), określamy podrażnienie nerwu kulszowego. Przyczynami rwy kulszowej są często: ucisk dysku (wypuklina lub przepuklina jądra galaretowatego), stan zapalny korzenia, nowotwór, czasem choroba zakaźna, cukrzyca. Objawami tej dolegliwości są najczęściej bóle dolnego odcinka pleców, pośladka, tylnej strony uda i podudzia, w najcięższych przypadkach promieniujące do stopy, osłabienie czucia (drętwienia, przeczulice), osłabienie siły mięśniowej, niedowłady i zaburzenia pracy zwieraczy.

Dobry osteopata, terapeuta, potrafi zdiagnozować, z jakiej struktury pochodzi ból.            

     Jest wiele zespołów bólowych dolnego odcinka kręgosłupa i wiele struktur, które mogą odpowiadać za takie i podobne dolegliwości dotyczące okolicy lędźwi, miednicy i kończyny dolnej. Ich leczenie oczywiście też jest różne, bo różne też są ich przyczyny i struktury, które za ten ból odpowiadają. Aby szybo i skutecznie pomóc pacjentowi osteopata (terapeuta) musi przeprowadzić szczegółowy wywiad, badanie neurologiczne, naczyniowe, semiologiczne. Obejrzeć badania obrazowe (zdjęcia RTG, rezonans magnetyczny (MRI), tomografie komputerową (CT)). Na podstawie tych wiadomości i przeprowadzonego szczegółowego badania manualnego (badania palpacyjnego) czyli testów ruchomości stawów, narządów wewnętrznych, tkanek miękkich (mięśni, powięzi, nerwów, naczyń krwionośnych), objawów klinicznych oraz dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta, osteopata terapeuta znajduje przyczynę dolegliwości pacjenta. Osteopata (terapeuta), za pomocą różnych technik manualnych (np. stawowych, tkankowych, limfatycznych) powoduje uwolnienie tkanek, które są w konflikcie mechanicznym lub chemicznym.

                     Dlaczego tak ważne jest prawidłowe wyleczenie rwy kulszowej?

   Schorzenie to statystycznie po około miesiącu przechodzi samoistnie u około 30% chorych, po dwóch miesiącach u około 60% nawet bez terapii. Sytuacja ta też powtarza się u pacjentów którzy, biorą same leki lub zastrzyki. Terapia ma spowodować usunięcie przyczyny bólu przez prawidłowe rozciągnięcie (mobilizację) tkanek, ich skoordynowanie i przywrócenie prawidłowego ich pobudzania przez system nerwowy. Terapia doprowadza tkankę do prawidłowego wygojenia i dobrego odżywienia, przez co po terapii kręgosłup powraca do pełnienia prawidłowej funkcji i wykonywania czynności dnia codziennego z przed choroby. Bez dobrej i prawidłowej terapii w kręgosłupie dochodzi do obkurczeń, zrostów tkanek okołostawowych, okołodyskowych, kompensacji całego układu biomechanicznego kręgosłupa przez nieprawidłowe ustawienie stawów i zaburzenie ich ruchomości, przez nieprawidłowe napięcie tkanek miękkich ( mięśni, powięzi, nerwów, naczyń krwionośnych), przez nieprawidłową ruchomość narządów wewnętrznych (złe warunki pracy dla narządów i gruczołów wydzielania wewnętrznego).

    Często do gabinetu przychodzą pacjenci, którzy w wywiadzie podają - pierwszy incydent bólowy miałem już 5 lat temu. Po jakimś czasie ból przechodził sam. Następny ból pojawiał się raz na rok, ale już gorszy. Poszedłem do lekarza, który przepisał mi środki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Po lekach również przechodziło i jakiś czas był spokój. Jednak incydenty bólowe zdarzały się co raz częściej ( 3-5 razy w roku), trwały co raz dłuższej i były bardziej dokuczliwe. Dzieje się tak dlatego, że nikt nie przywrócił tkankom prawidłowej funkcji i nie usunął z organizmu barier, które powodują różnego rodzaju zaburzenia i napięcia, powodujące w przypadku rwy kulszowej miedzy innymi ból. Lekarze neurolodzy i ortopedzi, często sami zalecają prócz leczenia farmakologicznego wizyty u osteopatów i rehabilitantów, gdyż wiedzą o zachodzących zmianach degeneracyjnych tkanek, bez dobrej terapii. Dobry osteopata (terapeuta) ból usunie zawsze, czasem jest to jedna terapia, czasem trzeba ich więcej, co uzależnione jest od stanu chorego, ilości kompensacji w organizmie, stanu ogólnego organizmu i chorób współistniejących. Jadnak uszkodzeń struktury, która się dokonała na skutek długiej traumatyzacji, zniszczenia tkanek nie usuniemy bez poddania się operacji. Dlatego zalecam Państwu w momencie wystąpienia dolegliwości, czy osłabienia ruchomości kręgosłupa, pojawieniu się dyskomfortu i słabszej wytrzymałości waszych kręgosłupów o zastanowienie się nad skutkami bezczynności i pozostawienia waszego kręgosłupa w stresie samemu sobie. Pomóżcie waszemu kręgosłupowi, zadbajcie o jego prawidłowe funkcjonowanie, a on odwdzięczy się Wam długim i bez bólowym okresem używalności.

Kręgosłup jest tylko jeden...