O firmie Rehabilitacja Rozwój zawodowy Stosowane metody terapeutyczne Co to jest osteopatia? Wskazania do osteopatii Klauzula Informacyjna

Często zadawane pytania

 • Czy osteopatia jest bezpieczna?

  Tak jest bezpieczna. Zanim zaczynam pracę z pacjentem zbieram dokładny wywiad, przeprowadzam badanie, analizuje badania, które przyniósł pacjent. Te informacje mówią o tym jakich technik mogę użyć, do jakich mam wskazania, a do jakich nie. Jeżeli jest coś co niepokoi mnie w stanie zdrowia pacjenta, proszę o kontakt z poleconym specjalistą lub lekarzem pierwszego kontaktu w celu doprecyzowania stanu zdrowia pacjenta, przez wykonanie badań laboratoryjnych lub diagnostyki obrazowej.

 • Czy zabiegi są bolesne?

  I tak i nie... Bolą tkanki, które są nadmiernie pobudzone lub nadmiernie napięte. Jest to stan tkanki, z którym pacjent przychodzi na terapię. Tkanka zdrowa, napięta fizjologicznie nie boli. Musimy rozładować napięcie w tkankach, niezależnie czy to jest mięsień, staw, czy powieź itp. Na samym początku techniki mogą sprawiać lekki ból, ale bardzo szybko on mija, przez zastosowanie technik tonizujących. Wszystkie techniki są wykonywane za zgodą pacjenta i po wcześniejszym poinformowaniu o tym jak to będzie wyglądało. Wiec jeśli pacjent nie życzy sobie jakiejś techniki z jakiegoś powodu to zastępujemy ją inną techniką.

 • Jak często stosować osteopatię?

  Osteopatia, ma pomagać w usuwaniu barier w naszym ciele, które powodują jego gorsze funkcjonowanie. Jeżeli ktoś, jest przeciążony pracą po 12 godzin na dobę, pracuje w stresie, w niewygodnych pozycjach itp., z pewnością będzie potrzebował częstszej pomocy. Jeśli ktoś zachowuje higieniczny tryb życia, czyli po pracy uprawia jakiś sport, relaksuje się, chodzi na spacery, ma czas na odprężenie się , to nie musi często korzystać z pomocy osteopaty. Osobiście, zalecam pacjentom, po wyleczeniu dysfunkcji, by pokazywali się raz na pół roku na wizytę w celu sprawdzenia. Jeśli nie pojawią się jakieś dysfunkcje, ograniczenie zakresu ruchu, napięcia, bóle, zapraszam pacjenta za pół roku ponownie. Uważam, że lepiej zapobiegać niż leczyć kogoś w ostrym bólu, co często ma miejsce.

 • Kiedy powinniśmy zgłaszać sie do osteopaty?

  Jeśli pacjent czuje się napięty, zmęczony, ma mniejszą amplitudę ruchu wolnego od bólu lub jakość tego ruchu nie jest jak kiedyś, powinien już pomyśleć o wizycie. Większość wskazań znajdziecie Państwo w podstronie wskazania do osteopatii. Jeśli macie Państwo jakieś dodatkowe pytania, polecam kontakt telefoniczny.

 • Czy osteopatia pomaga w stanie ostego bólu?

  Osteopatia zajmuje się takimi stanami. Po to pacjent przychodzi do osteopaty, by manualnie zapoczątkował wyzwolenie kaskady reakcji fizjologicznych, które spowodują zmniejszenie bólu z zabiegu na zabieg, do jego całkowitego zaniknięcia. Przywracając stan fizjologiczny tkanek, pozbywamy się bólu. Jeśli pacjent siedzi w domu, bierze leki i czeka, że ból przejdzie, wtedy w ciele pojawiają się liczne kompensacje, które powodują wydłużenie powrotu do zdrowia. Ból jest alarmem w naszym ciele, informującym nas o tym, że dzieje się coś złego. Pojawiają się wtedy uszkodzenia struktur (tkanek). Po jakimś czasie dowiadujemy się, że mamy zwapnienia, zrosty po stanach zapalnych, zwyrodnienia, zmiany przeciążeniowe, itp. Jeżeli jakaś tkanka jest tylko napięta to da się tą sytuację odwrócić w 100%. Zniszczonej struktury najczęściej nie można już odnowić. Lepiej wiec unikać sytuacji, gdzie chodzimy z bólem tygodniami lub miesiącami.

 • Czy osteopata może pomóc niemowlakowi?

  Mało rodziców wie, że za pomocą osteopatii można szybko i skutecznie ( w kilka zabiegów ) usprawniać dzieci z urazami okołoporodowymi, zaburzeniami napięcia mięśniowego, kolkami jelitowymi, ulewaniami i innymi problemami wieku noworodkowego. Terapia taka jest b delikatna. Polega na usuwaniu barier funkcjonalnych, uniemożliwiających normalny rozwój dziecka, przez pracę na strukturach anatomicznych. Z zabiegu na zabieg widać poprawę w stanie funkcjonalnym małego pacjenta. Zupełnie normalnym i logicznym jest, jeśli nie pomożemy małemu dziecku w rozwoju, to, albo będzie rozwijało sie gorzej, albo spowoduje to dalsze następstwa skutkujące problemami w późniejszym wieku... Lepiej poświecić pare wizyt na uregulowanie organizmu, niż leczyć w wieku 10-15 lat np. skolioze przez długi czas...

Co to jest osteopatia?

      Osteopatia to system leczenia manualnego dysfunkcji (ruchomości stawowej i tkankowej) opartego na wywiadzie, wiedzy medycznej i zabiegach manualnych z ponad 100 letnią tradycją, wywodzącą się z USA.

 

    Twórcą medycyny osteopatycznej ( Osteopatii) był amerykański lekarz Andrew Taylor Still (1828-1912). W 1874r. ogłosił światu swoją filozofię ulepszenia medycyny konwencjonalnej.

W 1892 założył on pierwszą szkolę osteopatii American School of Osteopathy w Kirksville w Missouri.

W Europie pierwsza szkoła powstała w Wielkiej Brytanii ( 1917r). Kolejne powstawały w Belgii, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Portugalii, Austrii oraz we Francji i we Włoszech.

W Polsce jako pierwsze Osteopatii nauczają Osteon na podłożu Sutherland College  of  Medicine  (2003) i Akademia Osteopatii we Wrocławiu współpracująca z Osteopatie Schule Deutschland (2008)

 

   Liczne dysfunkcje powodują lub przyczyniają się do pojawienia się choroby, bądź są wtórnymi jej następstwami. Osteopatia jest nieinwazyjnym, sposobem diagnozowania i terapii zaburzeń funkcjonalnych organizmu w obrębie narządu ruchu, oraz innych narządów i struktur. Cały system oparty jest na zabiegach manualnych i traktuje człowieka jako całość psychofizyczną. Osteopatia opiera się na szerokiej wiedzy z zakresu anatomii (topograficznej, czynnościowej, palpacyjnej), fizjologii, biomechaniki oraz patofizjologii. Ogromny nacisk w kształceniu osteopatycznym jest położony na rozwijanie zdolności manualnych, w tym precyzyjnej palpacji i umiejętności  jej wykorzystania w usuwaniu barier funkcjonalnych w ciele ludzkim, powstałych na skutek szeroko pojętego stresu fizjologicznego (stres, kontuzje, przeciążenia mechaniczne, chemiczne, chroniczne zmęczenie, złe odżywianie się) działającego każdego dnia na nasze organizmy.

     Celem Osteopatii jest przywrócenie harmonii w ciele pacjenta przy użyciu łagodnych i bezpiecznych zabiegów manualnych. Zabieg osteopatyczny zapoczątkowuje kaskadę zmian w ciele, wyzwalając jego potencjał do samo leczenia i autoregulacji.

Osteopatia jest uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej, a nie jej alternatywą.

Medycyna Osteopatayczna (osteopatia) opiera się na następujących zasadach:

1. Zależność funkcji i struktury i ich wzajemne oddziaływanie na siebie.

2. Ciało posiada zdolności autoregulacyjne i samo leczenia.

3. Organizm jest nierozerwalną jednością.

4. Prawidłowe funkcjonowanie ukrwienia jest najważniejsze.

5. Osteopatia zajmuje się pacjentem ( przywracaniem zdrowia), a nie jego chorobą.